NASTAVENÍ STANDARDNÍCH INSTITUCIONÁLNÍCH PROCESŮ ETIKY VÝZKUMU
Provádí se u vás eticky senzitivní výzkum – s lidskými účastníky, s biologickým materiálem lidského původu, s osobními údaji nebo s daty ze zdravotní dokumentace, s laboratorními zvířaty nebo s GMO – a nejste si jistí, zda u vás vše běží, jak má? Tedy v souladu s mezinárodními etickými standardy a s právními předpisy?
Identifikujeme eticky relevantní oblasti výzkumu a navrhneme odpovídající řešení pro vaši instituci – například ustavení etické komise či komisí podle požadavků konkrétního typu výzkumu (včetně návrhu statutu a jednacího řádu) nebo úpravu již existujících procesů v souladu s oborovými standardy a předpisy.
SPECIALIZAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ A ČLENŮ ETICKÝCH KOMISÍ
Chcete mít jistotu, že se vaši pracovníci orientují v problematice etiky výzkumu a znají příslušné oborové standardy? Potřebujete proškolit členy institucionální etické komise ohledně aktuálních témat a výzev v etice výzkumu a vědecké integritě? Je vaše instituce držitelem HR Award a stará se o rozvoj lidských zdrojů ve výzkumu včetně etických otázek?
Nabízíme specializační vzdělávání v bioetice, etice výzkumu a vědecké integritě přesně na míru vašim požadavkům – jednotlivé kursy či školení je možné sestavit cíleně podle výzkumného zaměření vaší instituce a podle vašich potřeb či požadavků. Tyto akce jsou vhodnou součástí vzdělávání zaměstnanců v rámci projektů HR Award.
Jako příklady vhodných témat vzdělávání pracovníků institucí zabývající se výzkumem v oblastech biologie a medicíny lze uvést etiku biomedicínského výzkumu (výzkum s lidskými účastníky, výzkum s biologickým materiálem lidského původu, výzkum s údaji ze zdravotní dokumentace), etiku práce se zvířaty, etiku práce s GMO, etické kontroverze soudobé vědy, právní aspekty biologického a biomedicínského výzkumu a vědeckou integritu v biologii a medicíně.
Nabízíme rovněž vzdělávání v etice behaviorálního a společenskovědního výzkumu (pozorování, experimenty, dotazníková šetření, individuální a skupinové rozhovory), opět včetně právních aspektů a ochrany osobních údajů a otázek vědecké integrity v těchto disciplínách.
Kromě školení zaměstanců je součástí naší nabídky i specializované školení členů etických komisí. Tento způsob vzdělávání se vždy připravuje individuálně podle požadavků objednavatele. Cílem je zajistit plně profesionální fungování institucionální etické komise, které je založeno na znalostech a praktickém aplikování relevantních oborových etických standardů.
Ve všech případech klademe důraz na interakci s účastníky, aby pro ně daná vzdělávací akce skutečně měla přínos – vždy provádíme předem sběr konkrétních námětů, o kterých chtějí účastníci mluvit, protože se s nimi ve své práci setkávají a považují je za důležité; lektoři pak takto sesbírané podněty začlení do programu a reagují na ně.
Konkrétní provedení vzdělávací akce záleží na požadavcích a preferencích objednavatele. Nabízíme tři základní formy poptávané vzdělávací akce: online školení (webinář), onsite školení v prostorách objednavatele (seminář) nebo výjezdní akci ve zvolené lokalitě.
TVORBA E-LEARNINGU PRO OBLAST ETIKY VÝZKUMU A VĚDECKÉ INTEGRITY
Preferujete trvalé a uživatelsky příjemné řešení pro vzdělávání svých zaměstnanců v oblastech etiky výzkumu a vědecké integrity? Chcete mít jistotu, že vaši pracovníci skutečně znají etické standardy pro svou oblast výzkumu a základní pravidla pro správné provádění výzkumu včetně publikační etiky?
Všechna témata vzdělávání v oblastech etiky výzkumu a vědecké integrity nabízíme rovněž formou e-learningových kursů. Jejich struktura a obsah bude vždy vytvořena na míru vaší instituci podle výzkumného zaměření a účelu vzdělávání. Každý kurs obsahuje edukační část a ověření získaných znalostí formou testu.
E-learningové kursy jsou vhodné jako vstupní školení pro nové zaměstnance, jako specializační vzdělávání povinné např. před podáváním projektů k institucionální etické komisi nebo jako součást pokročilé kvalifikace pro dosažení určité funkční pozice (např. vedoucí výzkumné skupiny).
NASTAVENÍ MEZINÁRODNÍCH ETICKÝCH STANDARDŮ PRO VÝZKUMNÝ BIOBANKING
Používají se ve vaší instituci pro výzkum vzorky biologického materiálu lidského původu? Jedná se o pacientské vzorky nebo vzorky od zdravých dobrovolníků? Byly tyto vzorky cíleně odebrány pro výzkum nebo se jedná o „zbytkový“ materiál získaný při poskytování zdravotní péče? Má vaše instituce ode všech dárců informované souhlasy, které přesně stanovují podmínky použití vzorků ve výzkumu? Jsou u vás adekvátně chráněny osobní údaje dárců?
Ověříme legitimitu původu, podmínek získávání, uchování a případného dalšího poskytování biologických vzorků lidského původu, které jsou ve vaší instituci uchovávány. Zkontrolujeme texty informovaných souhlasů včetně podrobného poučení pro dárce, případně pomůžeme vytvořit souhlasy nové a prověříme způsob nakládání s osobními údaji dárců. Pomůžeme nastavit podmínky přístupu ke vzorkům a správný proces případného stažení konkrétních vzorků na základě požadavku dárce. To vše v souladu s mezinárodními standardy pro biobanking, zejména s WMA Declaration of Taipei a doporučením CM/Rec(2016)6 o výzkumu na biologickém materiálu lidského původu.
KONZULTACE SPORNÝCH PŘÍPADŮ
Došlo ve vaší instituci k problematické situaci, u které si nejste jistí její etickou a právní rovinou? Máte podezření nebo konkrétní indicie, že některé věci neprobíhají v souladu s oborovými etickými standardy? Došlo k rozkolu mezi výzkumníky a institucionální etickou komisí? Odmítá redakce odborného časopisu přijmout k posouzení manuscript s poukazem na nedostatečně ošetřenou etiku výzkumu? Objevil se u vás problém v rovině vědecké integrity, např. možné pochybení při práci s výzkumnými daty nebo v oblasti publikační etiky?
Nabízíme nezávislou analýzu problematické situace nebo případu včetně detailně zpracované písemné závěrečné zprávy pro konkrétní osobu nebo skupinu osob jednající za instituci objednavatele. Samozřejmostí je maximální diskrétnost při práci s poskytnutými materiály i ohledně zjištěných závěrů. Tato analýza nenahrazuje zhodnocení daného případu kompetentním grémiem objednavatele (vedení instituce, etická komise, resp. komise pro vědeckou integritu, vědecká rada), ale může sloužit jako nezávislý podklad pro toto grémium.